Nudíte sa? Potom dovoľte mačke, aby si vás skrotila.

Autor: Anna Moravčíková | 30.1.2011 o 10:44 | (upravené 6.2.2011 o 18:23) Karma článku: 3,65 | Prečítané:  834x

Ľudia vo všeobecnosti mačky buď milujú, alebo neznášajú. Existujú síce aj jedinci, ktorí tvrdia, že mačky sú im ľahostajné, ale podľa mňa je to tým, že týmto ľuďom sú ľahostajné aj iné dôležité veci. Ja spadám jasne do mačacieho fanklubu. Od útleho detstva som ich veľká obdivovateľka a ochrankyňa. Samozrejme, že sa mi páčia všetky mačkovité šelmy a šelmičky, najmä divožijúce. Mojim miláčikom je určite  múdry čierny leopard Bagíra, tak nádherne vykreslený v Knihe  džunglí od Rudyarda Kiplinga.

Mačky ma fascinujú nielen kvôli prirodzenej elegancii, ale aj kvôli ich slobodnej  a nezávislej povahe. Psi sú síce tiež jedinečné zvieratá, ale ich správanie je predvídateľnejšie a priehľadnejše ako mačacie. Sú vďační za každé láskavé slovo od ľudských členov svorky a s uznaním sa podriadia autorite vodcu.

To mačky neuznávajú nikoho okrem seba!

Vedia, že sú „najdokonalejšie tvory na zemi" a preto sa aj tak správajú.

Sú zásadové vo svojich postojoch a keď niečo chcú dosiahnuť, tak to dosiahnu.

Vydržia extrémne nepriaznivé podmienky, neprípušťajú si prehru a kde by sme si my ľudia zúfali, mačky sa nevzdávajú ....a prežijú.

rodení psychológovia. Vedia, ako si ľudí vychovať tak, aby mali zabezpečený komfort pravidelnej dodávky jedla v miske a bohatý komplexný súbor inej starostlivosti od vyčesávania chlpov, čistenia uší, alebo škrabkania pod krkom.

Sú precitlivelé i na malé vybočenia vo svojich zaužívaných denných rituálov. Nedôslednosť ich vie tak rozčúliť a vynervovať, že demonštratívne vyvracajú všetky dobroty, aby sme my ľudia videli, ako hrozne trpia.

Obľubujú pohodlie, mäkké vankúše, chlpaté deky, ale najmä teplé živé ľudské teplo.

Radi sa slnia a starajú o svoje hebké kožúšky. Keď sú zdravé, osobnej hygiene venujú skoro všetok voľný čas (ak nerátam kŕmenie, vylučovanie a spánok). Sú pôvabné pri svojich čistiacich rituáloch. So zdvihnutou zadnou labkou si starostlivo vyčesávajú chĺpky. Precízne jedným smerom, potom druhým a na záver ich drapľavým jazýčkom našuchoria.

Z 24 hodín prespia približne 18 – 20 hodín. Vekom sa dĺžka ich spánku ešte predlžuje. Určite majú bohaté sny, pretože v spánku pohybujú labkami, strihajú uškami a občas aj zatnú pazúriky do imaginárnej myši.

Vedia sa telepaticky dorozumievať s inými mačkami. O nás ľuďoch si myslia, že sme v tomto ohľade „dosť zadubení". Kvôli nám musia otvárať papuľku a zvukovými signálmi nás upozorniť na to, že sú na svete a majú aj určité nároky.

Podozrievam ich, že nám skoro všetko rozumejú (t. j. nie slová, ale vedia čítať naše obrazové myšlienky) ale pre istotu sa tvária, že nie, pretože nerozumieť - to prináša oveľa viac výhod.

Ňufáčikom radi všetko oňuchávajú a keď sa im vôňa určitého objektu zapáči, neváhajú a vyváľajú sa v danom objekte alebo sa o neho aspoň poriadne poobtierajú (napríklad kurací varený krk).

Radi striedajú svoje miesto na spanie. Najradšej majú to miesto, kde sedávate vy a bezostyšne, s nevinným pohľadom vás jednoducho vytlačia. Potom takticky zaberú čo najväčšiu plochu obsadeného územia poriadnym roztiahnutím svojho chlpatého kožucha na všetky svetové strany. Skúsené mačky sa dokážu natiahnúť až do chlpatej placky tvaru rozvaľkaného cesta.

V noci, aj keď zo začiatku ani nepripustíte, že by ste sa mali deliť s mačku o miesto v posteli, sa naučíte skromne spať na kraji vankúša. Kdeže, decentné skrútenie do klbka, existuje iba tak v rozprávkach pre deti!

DSC02193.JPG

foto: kocúr Mulíš v lese na prechádzke

 

Pre všetkých potenciálnych záujemcov, ktorí chcú minimálne pätnásť rokov svojho života venovať vernej službe pre svojho miláčika:

Denný režim nášho desaťročného kocúra MULÍŠA

3.00 - škriabe pazúrikmi látku na rohu novej sedačky. Vie, že neznášam už len predstavu vyťahovania nitiek a robenie zádrapov do poťahovej látky a že toto ma určite zobudí.

3.00 - 3.05 raňajky. Keďže sa bojí jesť v kuchyni sám potme, kde má svoju misku, idem s ním a robím mu bodyguarda.

3.05 - 3.07 zapíja raňajky vodou. Tú pije z bielej keramickej mištičky, pretože v nerezovej dobre nevidí, koľko vody v nej je a otravuje ho stále skúšať labkou výšku hladiny. Nechce si totiž príliš namočiť papuľku. Má vyberané spôsoby francúzskeho dvora. Samozrejme, že voda musí byť čerstvá.

3.07 – odnos na rukách z prvého poschodia a vypustenie na rannú prechádzku, kde má svoje súkromné tajné miesta, určené na vylučovanie. Ak by išiel dole po vlastných, môže sa schovať pod schody a nechať sa prosiť, aby vyliezol. Po niekoľkých nočných  schovávačikách s kocúrom toto schodištné intermezzo už naozaj nemusím!

4.00 – opäť vstávam a idem mu otvoriť vchodové dvere, pretože sú na guľu. Zvyčajne ma už čaká. Ak sa oneskorím, vynadá mi dlhosiahlým mačacím monológom: kde som bola tak dlho, je mi zima na labky a vôbec, čo sú to za spôsoby. Predbehne ma a urazene  vybehne hore schodmi sám.

4.01 - nájde si teplé mäkké miesto na spanie a okamžite zaspí

5.00 - to ja už vstávam na budík do práce. Musíte sa zmieriť s tým, že kým vy kvôli peniazom obetujete svoj čas a energiu, vaša mačka sa vyvaľuje v teple domova a že za časť vašich peňazí dobrovoľne kupujete očkovacie látky, odčervovacie tabletky, sorbent do vykaľovacej misky, granule len vybranej značky. Toto si treba zapamätať pri prvom nákupe granúl. Ak si na nejaké zvykne, iných sa potom už ani nedotkne. Bude trucovať hladovkou dovtedy, kým nepodvolíte. Stačí však, keď si uvedomíte, že mačka je odhodlanejšia a neustúpnejšia ako vy a preto radšej  bez reptania  zájdete  kúpiť  pôvodnu značku granúl.

16.15 - prichádzam domov. Na štrngot kľúčov sa Mulíš zobudí a ide ma čakať ku dverám. Kým si pred dverami vyzúvam obuv, pozdraví ma obtieraním sa okolo mňa. Jemne pradie. Je rád, že ma vidí. Toto je jediný aktívny prejav vďaky a náklonnosti počas dňa vzhľadom ku mne, ako ,,tej, čo mi dáva jesť"

16.20 -  kocúr sa odoberie k svojej miske, aby si zajedol granúl a potom ich ide zapiť vodou. Samozrejme, voda musí byť čerstvá a granule chrumkavé

16.25 -  idem ho pustiť na popoludňajšiu prechádzku na čerstvom vzduchu

18.00 - zvyčajne už sedí pred dverami bytu. Vchodové dvere mu otvoril nejaký sused. Blahosklonne mi prepáči, že čakal a vojde hrdo do bytu, ktorý považuje za svoje zákonné  teritórium.

18.10 - má hravú náladu. Behá po byte, hrá sa s papučami, káblami od PC a najmä: zavadzia. Ak čítam noviny, určite si sadne doprostred nich. Ak pozerám televízor, vyskočí na sedačku a zacláňa mi výhľad svojim chlpatým chvostom. Ak si chcem vyšívať, postaví sa pred lampu.

Ale, čo budem písať! Lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.

Erik Kaliňák: Prečo by mi malo prekážať, že bol Fico v byte na Vazovovej?

Zo 150. miesta kandiduje za Smer synovec podpredsedu Smeru.


Už ste čítali?