Corpse Bride (Mŕtva nevesta) - film na Halloweensky večer

Autor: Anna Moravčíková | 1.11.2010 o 17:35 | (upravené 17.3.2011 o 19:13) Karma článku: 2,77 | Prečítané:  1166x

Pokiaľ milujete Tima Burtona, nemáte čo riešiť a počas 76 minút sa budete určite skvelo zabávať. Ja som videla tento film najmenej päť krát a ešte stále v ňom objavujem ďalšie a ďalšie skvelé detaily, ktoré ma pobavia a zaujmú. Pán Burton, veľká poklona.

Animovaný príbeh sa odohráva v 19. storočí, vo viktoriánskom mestečku v Anglicku. Hlavným hrdinom je plachý a skromný  Viktor Von Dort z bohatej rodiny predavačov rýb. Jeho rodičia sú posadnutí túžbou posunúť sa v spoločenskom rebríčku smerom nahor. Spolu s rodičmi mladunkej Viktórie zosnujú diabolský plán. Everglotovci sú v podstate už na mizine, ale majú  stále zvučné meno. Zosobášia teda svoje deti a budú mať peniaze i spoločenské postavenie. Na názor mladých v pláne neostal priestor. Prvé stretnutie je pre Viktora príliš frustrujúce. Veď Viktóriu ani nevidel. Bude sa mu páčiť? V ponurom dome Everglotovcov čaká neistý Viktor v hale na  prvé stretnutie s Viktóriou. Chce si skrátiť čakanie, tak začne hrať na klavír...Nasleduje prvá scéna, ktorú si divák zamiluje. Hudba. Je to práve hudba, ktorá spojí oboch mladých ľudí a tí sa do seba zaľúbia. Svadba bude! Všetko by sa vyvíjalo do  usmievavého happyendu, keby nebol Viktor pri generálke obradu príliš neobratný a nepripravený. Aj skúsený kňaz  stratí trpezlivosť. (a ten  už všeličo pri obradoch zažil). Dostane za úlohu nacvičiť si "popýtanie o ruku." Viktor je snaživý. Trénuje, nevzdáva sa, veď Viktória sa mu páči. Trénuje aj v lese, behá medzi stromami, opakuje vety, až v snaživom zaujatí nastokne snubný prsteň na suchú vetvičku. Nie je to však vetvička, ale prsteník kedysi zavraždenej nevesty Emily. Nahlas povedaná ponuka na sobáš je vypočutá a Emily, rozhodná a zamilovaná, si berie Viktora do sveta mŕtvych. Vzniká milostný trouholník: Viktor, živá Viktória a mŕtva Emily. Ako to dopadne? Môžete sa rozhodnúť, komu budete fandiť: ráznej štýlovej, ale mŕtvej neveste Emily,  alebo   nevýraznej, zato živej a vrúcne milujúcej sokyni Viktórii.

Burton opäť zamiešal všetky tromfy v tých najakurátnejšich pomeroch.tim-burtons-corpse-bride-.jpg

Vizuálna stránka  patrí  k najlepším a najdôležitejšímh sekvenciám filmu. Burton skvelo skontrastoval svet živých a svet „tam dole". Krajina živých je paradoxne ladená do tmavých, ponurošedých až čierno-bielych farieb. (Dokonca aj červená je sivastou a nevýraznou mátožnou farbou, pokožka živých je mrtvolná a denné svetlo mdlé). Farbami  vyjadril monotónny, ustarostený, nezáživný mŕtvy život ľudí. Krajina mŕtvych je prekvapujúco  farbistá. Farby sú fosforeskujúce, divoká zelená sa mieša s mnohými odtieňami vínovej, tehlovej, purpurovej až tmavofialovej. Zelenožlá, námornícka modrá, všetko živé a dravé kombinácie, ktoré miestami vybuchujú do iskrivej krikľavosti. V ríši mŕtvych - tam to žije! Odviazaná zábava, hudba, dobrá nálada. Fantázii sa medze nekladú, tvorivosť a kreativita mŕtvych nemá hraníc. A že niekomu chýba hlava, alebo ruka? Nevadí! Keď k tomu pridáme i hudbu -  samozrejme od Dannyho Elfmana, ktorý  ako dvorný skladateľ nemôže chýbať, čaká nás aj skvelý hudobný zážitok:

Okrem perfektného spracovania má film aj emotívny náboj. Viktor túži stále po Viktórií, ale uvedomuje si svoj nevhodne daný sľub, a čím dlhšie spoznáva Emily, tým viac je zmierený, že ostane s ňou. Emily je totiž i vo svojej hnijúcej schránke očarujúca. Postupom času si zvyknete i na ladné vkladanie očnej buľvy, ktorá jej občas vypadáva, i na ukecaného červíka, ktorý  sídli v jej hlave. Ani  odpadávajúce končatiny vám nebudú zanedlho vadiť a  vlastne.... veď čo iné sa dá čakať, keď sme v ríši mŕtvych? Jedno je však "tu dole" oveľa zreteľnejšie, ako vo svete "tam hore". Je to súdržnosť a absencia zloby a závisti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bývalý šéf Tiposu pôjde do väzby, rozhodol Najvyšší súd

Do väzby okrem Barcziho pôjde aj exšéf IT Prelec.

Komentár Zuzany Kepplovej

Fico za slobodu (extrémistického) slova

V kampani sa budeme brodiť bahnom.


Už ste čítali?