Ako si Paľko poradil

Autor: Anna Moravčíková | 30.10.2010 o 16:00 | (upravené 2.11.2010 o 19:04) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  593x

Bolo to v tých časoch, keď liter mlieka stál dve koruny a obyčajný rohlík 30 halierov. Podobne ako aj dnes, i vtedy sa školopovinné deti  pred koncom školského roka tešili na výlet.

Aj malý Paľko už podrástol. Je žiakom 3. B a zajtra pocestuje s ostatnými spolužiakmi do Bojníc na výlet do ZOO. Večer si v posteli predstavuje všetky zvieratá, ktoré uvidí. Leva, medvede, korytnačky, hady, opice... Pri posteli, prevesený na stoličke, s ním trpezlivo čaká na zajtrajší deň zelený plátený ruksačik, v ktorom nocuje pršiplášť a keks horalka. Ráno mu mamka pribalí ešte desiatu. Dva krajce chleba natrie maslom, medzi ne vloží na klieska pokrájanú salámu. Chlieb zabalí do baliaceho desiatového papiera. Pridá  dve umyté jabĺčka, termosku s čajom, osladeným malinovým sirupom a ruksačik ledva zapne. Okrem toho mu   s úsmevom vloží do ruky 10 korún. "Kúp si zmrzlinu i niečo pekné na pamiatku," pohladí ho po  vláskoch.

To bol pre Paľka veľký peniaz. Prezeral si desaťkorunáčku s obrázkom dvoch dievčat pri rozkvitnutom kríku. Predstavil si, akú obrovskú hŕbu  darčekov za ňu nakúpi. Veru, bude pre všetkých. Ale teraz rýchlo na autobus, ktorým sa odvezie do mesta, kde chodil do školy.

Neskoro poobede zazvonil pri dverách Paľkovej tety, ktorá bývala  v meste, kde chodil Paľko do školy, zvonček. Teta Milka, hoci to nikdy nepovedala nahlas, mala Paľka zo všetkých synovcov a neterí kvôli jeho čistej a radostnej povahe najradšej. Otvorila dvere a videla pred sebou stáť skormúteného uslzeného Paľka. "Dobrý deň teta Milka, mohla by si mi požičať 50 halierov na autobus? Ja som bol na výlete a všetko som minul! Teraz neviem, ako sa mám dostať domov!" "Počkaj chviľku," povedala teta Milka a  išla po peňaženku. Kým sa vrátila, na kuchynskom stole jej pribudla zdobená drevená lyžica. "To je pre Teba, z výletu," povedal Paľko. Umial sa na ňu žiarivými hnedými očami, uchytil pädesiaťhaliernik a bežal  na autobusovú zastávku.

Veru, Paľko vo svojej  snahe obdarovať všetkých, ktorých mal rád, zabudol na seba.

<

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bývalý šéf Tiposu pôjde do väzby, rozhodol Najvyšší súd

Do väzby okrem Barcziho pôjde aj exšéf IT Prelec.

Komentár Zuzany Kepplovej

Fico za slobodu (extrémistického) slova

V kampani sa budeme brodiť bahnom.


Už ste čítali?